Vyhledávání v seznamu vyšetření


Metoda:

Průkaz antigenu Chlamydia trachomatis imunochromatograficky.


Primární vzorek:

Ženy: stěr z endocervixu

Muži: stěr uretry, moč


Postup odběru:

Odběr vzorku stěrem z endocervixu:

Před odběrem odstraňte hlen z oblasti cervixu bavlněným tampónem a zlikvi- dujte. Vlastní odběr proveďte sterilním tamponem dodaným laboratoří na vyžádání. Tampon zanořte do endocervikálního kanálku co nejhlouběji, až není vidět špička. To umožňuje získání epitelií, které jsou zásobárnou chlamydií. Otáčejte tamponem jedním směrem o 360°, ponechte v klidu 15 vteřin a poté tampon vyjměte. Vložte tampon do sterilní zkumavky a zalomte. Zkumavku uzavřete a uchovávejte při pokojové teplotě 4 - 6 hodin nebo 24 hodin při chladničkové teplotě. Tampon před odběrem nenavlhčujte. U gravidních žen je odběr z endocervixu kontraindikován!

 

Odběr vzorků stěrem uretry mužů:

Pacient má být poučen, aby nemočil nejméně jednu hodinu před odběrem. Vlastní odběr proveďte sterilním tampónem dodaným laboratoří. Tampón vsuňte do ústí uretry asi 2 - 4 cm, poté otáčejte o 360°, pak 10 vteřin ponechte v klidu a tampon vyjměte. Po vyjmutí tampon vložte do sterilní zkumavky a zalomte o její okraj. Zkumavku uzavřete a uchovávejte při pokojové teplotě 4 - 6 hodin nebo 24 hodin při chladničkové teplotě. Tampon před odběrem nenavlhčujte.

 

Odběr vzorků moči u mužů:

Odeberte 15 - 30 ml prvního proudu ranní moči do sterilních odběrových zkumavek a odešlete do laboratoře. Uchovávejte při chladničkové teplotě.


Uchování:

Pokojová teplota (déle než 6 hodin chladničková teplota, max. 24 hodin)


Transport:

Chladící box: 2 - 8°C

Přepravní box: 15 - 25°C


Doba odezvy:

Negativní: 1 den

Pozitivní: 1 den


Poznámka:

Upozorňujeme, že metoda má oproti metodě PCR nižší senzitivitu a je určena pouze jako orientační screeningové vyšetření. V případě negativity průkazu antigenu doporučujeme doplnit PCR vyšetření.

 


Odběrová souprava:

Sterilní tampon pro ženy

odberovy tampon chlamydie zeny 300x57

  

Sterilní tampon pro muže

odberovy tampon chlamydie muzi 300x50

Sterilní kontejner

Zkumavka sputum 300x110


Akreditovaný SOP:

NE


Joomla templates by a4joomla