Vyhledávání v seznamu vyšetření


Metoda:

Kultivační průkaz bakteriálních původců infekcí močových cest.


Primární vzorek:

Moč (2 - 5 ml)


Postup odběru:

Spontánní moč:

Odebírejte nejlépe první ranní moč. Řádně si umyjte ruce a genitálie mýdlem a vodou. První proud moči nechte odtéct do toalety. Následující (střední) proud moči zachyťte do odběrové nádobky. Nedotýkejte se vnitřku nádobky. Po odběru nádobku těsně uzavřete. Umyjte nádobku a znovu si umyjte ruce. Nádobku s močí do 2 hodin doručte k vašemu lékaři nebo do laboratoře. Pokud je předpokládaná doba doručení delší, nádobku s močí uchovávejte v lednici.

 

Cévkovaná moč: 

Získá se jednorázovým cévkováním močového měchýře sterilním katetrem.

 

Moč z permanentního katetru (PMK):

Odebírejte pouze z katetru nově zavedeného (tj. po jeho výměně).


Uchování:

Chladničková teplota, doručit co nejdříve, max. do 24 hodin.


Transport:

Chladící box: 2 - 8°C


Doba odezvy:

Negativní: 5 – 24 hodin (závisí na metodě, viz poznámka)

Pozitivní: 24 – 72 hodin (závisí na metodě, viz poznámka)


Poznámka:

Všechny vzorky o objemu alespoň 1 ml a doručené do laboratoře do 14:00, jsou ještě toho dne zpracovány v automatickém analyzátoru UROQUATTRO (výkon č. 82024). Výhodou této metody je, že negativní výsledek obdržíte již v den odběru, pozitivní výsledek do 24 - 48 hodin. Moče o objemu nižším než 1 ml nebo dodané do laboratoře po 14:00 hodin jsou zpracovávány klasickou semikvantitativní metodou pomocí kalibrovaných kliček (výkon č. 82015). Negativní výsledek je poté k dispozici za 24 hodin, pozitivní za 48 - 72 hodin.


Odběrová souprava:

Sterilní močová zkumavka

mocova zkumavka 300x68


Související vyšetření:

Požadavek na mykologické vyšetření, průkaz MRSA je nutné vyznačit na žádance zvlášť.

Průkaz Neisseria gonorrhoeae doporučujeme provádět z moči pouze PCR metodou, kultivační průkaz z moči, zejména u žen, není validní. Pro kultivační průkaz doporučujeme odběr cervikálního výtěru nebo stěru z uretry u mužů odebrané vatovým tampónem s transportním médiem AMIES.

Pro průkaz Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum a Chlamydia trachomatis odebírejte první proud ranní moči (muži), u žen volte pro nejspolehlivější výsledek cervikální stěr.


Akreditovaný SOP: SOPV-PREV-206

Joomla templates by a4joomla